8.5.2.1
Skupiny věřitelů
JUDr. Sylva Rychtalíková
Nahoru Účel rozdělení věřitelů do skupin
Zvláštností řízení o reorganizaci je rozdělení věřitelů, kteří se účastní reorganizace, do skupin. Účelem rozdělení věřitelů do skupin je:
- určení rozsahu uspokojení zjištěných pohledávek, a
- vytvoření možnosti, aby věřitelé o přijetí reorganizačního plánu hlasovali ve skupinách, nikoli tedy jako celek.
Nahoru Zásady rozdělení věřitelů do skupin
Základním principem, který musí být respektován při zařazení věřitele do určité skupiny, je hledisko, aby v příslušné skupině byli zařazeni věřitelé se zásadně shodným právním postavením a se zásadně shodnými hospodářskými zájmy. Z tohoto principu a contrario vyplývá, že je například nepřípustné, aby do jedné skupiny byli zařazeni nezajištění a zajištění věřitelé, anebo věřitelé pohledávek vzniklých z obchodního styku a věřitelé veřejnoprávních pohledávek.
Podle § 337 odst. 2 písm. a) IZ tvoří samostatnou skupinu, která vždy hlasuje samostatně:
- každý zajištěný věřitel; důvodem je skutečnost, že každý zajištěný věřitel má speciální právní postavení, které je odvislé od druhu a rozsahu zajištění jeho pohledávky (např. charakteru zástavy),
- společníci a členové dlužníka, pokud mají právo hlasovat o reorganizačním plánu, tudíž pokud není dlužník předlužen,
- věřitelé, jejichž pohledávky nejsou reorganizačním plánem dotčeny, tj. ohledně jejichž pohledávek platí jedna z fikcí stanovených v § 337 odst. 3 nebo 4 IZ (podrobněji viz část 8/6.6).
Nahoru Nedotčené pohledávky
Za pohledávku nedotčenou reorganizačním plánem se podle § 337 odst. 3 a 4 IZpovažuje pohledávka:
−jejíž výši, splatnost ani další její vlastnosti a práva s ní spojená reorganizační plán nemění,
−kterou věřitel písemně uznal, že není reorganizačním plánem dotčena,
−pohledávka, u které v důsledku prodlení dlužníka došlo ke ztrátě sjednané výhody splátek, pokud reorganizační plán stanoví splatnost jistiny včetně úroků stejně jako před prodlením dlužníka,
−pokud reorganizační plán nemění žádná další práva spojená s pohledávkou, s výjimkou práv věřitele spojených s účinky zahájení insolvenčního řízení nebo s již nastalým prodlením dlužníka,
−pokud reorganizační plán stanoví, že všechny splátky jistiny a úroku, které měl dlužník zaplatit před svým prodlením do dne účinnosti reorganizačního plánu, budou uhrazeny neprodleně po účinnosti reorganizačního plánu.
Nahoru Věřitel s více pohledávkami
Má-li věřitel více pohledávek, které jsou reorganizačním plánem zařazeny do různých skupin, hlasuje podle § 347 odst. 3 IZ zvlášť v každé skupině, do níž je takto zařazen, a to prostřednictvím příslušné pohledávky.
Nahoru Rozhodnutí o zařazení věřitele do jiné skupiny
Rozdělení věřitelů do jednotlivých skupin je obligatorní náležitostí reorganizačního plánu, a to včetně uvedení kritérií, podle nichž k rozdělení věřitelů došlo. Odůvodněnost a vhodnost těchto kritérií vedoucích k rozdělení věřitelů do skupin posoudí insolvenční soud podle § 337 odst. 5 IZ při schvalování reorganizačního plánu. Insolvenční soud může vyhovět návrhu dotčeného věřitele nebo předkladatele reorganizačního plánu a rozhodnout o zařazení věřitele do jiné skupiny, a to ještě před schválením reorganizačního plánu; proti tomuto rozhodnutí nejsou přípustné opravné prostředky (§ 337 odst. 6 IZ).
Rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 29 Cdo 2451/2014 ze dne 27. 10. 2015, uveřejněný pod č. 12/2017 Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek, s právní větou:
Po nabytí účinnosti reorganizačního plánu nelze měnit jeho obsah ani důsledky plynoucí ze zařazení věřitelů do jednotlivých skupin.
K tomu citujeme z odůvodnění:
"Věřitelé jsou v reorganizaci rozdělení do skupin, přičemž toto rozdělení má význam jak pro hlasování věřitelů o přijetí reorganizačního plánu (věřitelé hlasují ‚ve skupinách‚) [§ 344 odst. 1 věta druhá IZ], tak i pro určení rozsahu uspokojení pohledávek (§ 337 odst. 1 IZ). Rozdělení věřitelů do skupin, s určením, jak bude nakládáno s pohledávkami věřitelů v jednotlivých skupinách, určení způsobu reorganizace a údaj o tom, zda a jaké závazky vůči věřitelům bude mít dlužník po skončení reorganizace, patří mezi základní náležitosti reorganizačního plánu [§ 340 odst. 1 písm. a), b) a g) IZ]. Odůvodněnost a vhodnost rozdělení věřitelů do jednotlivých skupin podléhá přezkumu insolvenčního soudu jak z úřední povinnosti, tak i k námitce dotčeného věřitele (§ 337 odst. 5 a 6 IZ). Nesouhlasí-li věřitel s reorganizačním plánem, který byl přijat, přestože věřitel hlasoval pro jeho odmítnutí, má možnost napadnout rozhodnutí o schválení reorganizačního plánu odvoláním (§ 350 odst. 1 IZ). Přitom je zapotřebí zdůraznit, že předpokladem schválení reorganizačního plánu je i to, že pohledávky za majetkovou…